U zadnjih par meseci svedoci smo oružanog sukoba koji se dešava u jugoistočnoj Evropi, tačnije u Ukrajini, koji je na doveo do velike imigracije stanovništva kako iz Ukrajine, tako i iz Rusije i njima drugih susedskih zemalja u Republiku Srbiju.
Boravak stranaca u Srbiji, kao i privremeni boravak stranaca u Srbiji – temporary residence permit Serbia regulisan je [ https://www.paragraf.rs/propisi/zakon_o_strancima.html ]
Navedenim Zakonom o strancima predviđa se 4 vrste boravka:
- Kratkotrajni boravak
- Boravak po osnovu vize za duži boravak
- Privremeni boravak – temporary residence permit Serbia
- Stalno nastanjenje u Srbiji
KRATKOTRAJNI BORAVAK
Pod kratkotrajnim boravkom podrazumeva se boravak u periodu do 90 dana u bilo kom periodu od 180 dana računajući od prvog ulaska u Srbiju, tj. smatra se boravak bez vize ili sa vizom , ukoliko zakonom ili medjunarodnim ugovorima koji se primenjuju na ovu oblast nije drugačije određeno.
Konkretno, državljani Ruske Federacije u R.Srbiji mogu boraviti do 90 dana bez vize, dok državljani Ukrajine mogu prema izmenjenom regulativom u R.Srbiji mogu boraviti i do 180 dana bez vize, tj. kratkotrajno. Nije neophodno odobrenje nadležnog organa za kratkotrajni boravak stranca u Srbiji.
NEOPHODNO DA ZNATE: Obavezna je lična prijava boravišta stranca u organizacionoj jedinici MUP – odelenje za strance prema adresi boravišta i lice kod koga odsednete ( pravno ( hotel, motel ) ili fizičko lice ) dužni su da prijave Vaš boravak nadležnom organu u roku od 24 časa od dolaska stranca.
BORAVAK PO OSNOVU VIZE ZA DUŽI BORAVAK
Odnosno viza D je viza za ulazak i boravak stranca koji planira da boravi u Srbiji u periodu od 90 pa do 180 dana. Stranac pribavlja ovu vrstu vize ukoliko planira u Srbiji da pribavi privremeni boravak. Vizu D odnosno vizu za duži boravak pribavlja putem diplomatsko-konzularnog predstavništva R.Srbije u inostranstvu [ https://www.mfa.gov.rs/predstavnistva/predstavnistva-srbije-u-svetu ]
PRIVREMENI BORAVAK – TEMPORARY RESIDENCE PERMIT SERBIA
Privremeni boravak – temporary residence permit Serbia nadležni organ će strancu da odobri na period duži od 90 dana , a najduže do godinu dana ukoliko su za to ispunjeni zakonom predvidjeni uslovi, što opet zavisi od svakog konkretnog slučaja.
Uz zahtev za privremeni boravak nadležnom organu potrebno je da priložite i sledeću dokumentaciju:
- Dokaz da imate dovoljno sredstava za izdržavanje tokom boravka
- Da imate uplaćeno zdravstveno osiguranje tokom perioda boravka
- Prijavu adrese stanovanja – boravišta u Republici Srbiji
- Da je svrha boravka opravdana
- Da su uplaćene administrativne takse
*Zahtev za privremeni boravak – temporary residence permit Serbia stranac može podneti i elektroskim putem , tj putem sajta [ https://euprava.gov.rs/usluge/4494 ]
Od početka oružanog sukoba izmedju Rusije i Ukrajine, veliki broj državljana tih zemalja osniva i registruje privredna društva u Agenciji za privredne registre – APR [ https://www.apr.gov.rs/%D1%80%D0%B5%D0%B3%D0%B8%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B8.25.html ] u najvećem delu su to DOO forme privrednih društava odnosno društva sa ograničenom odgovornošću odnosno u nešto manjem delu su to preduzetnici ( naša kancelarija je učestvovala u osnivanju i registrovanju velikog broja svih vrsta formi privrednih društava )
Nakon što se osnuje i registruje privredno društvo, stranci dobijaju jedan od opravdanih razloga za boravak u našoj zemlji – a to je SAMOZAPOSLENJE.
Pored ovog razlog, sledi niz taksativno navedenih zakonskih i opravdanih razloga za dobijanje privremenog boravka – temporary residence permit Serbia:
- Privremeni boravak po osnovu zapošljavanja
- Privremeni boravak po osnovu školovanja ili učenja srpskog jezika
- Privremeni boravak po osnovu studiranja
- Privremeni boravak po osnovu medjunarodne razmene učenika ili studenata
- Privremeni boravak – temporary residence permit Serbia po osnovu stručne specijalizacije, obuke ili prakse
- Privremeni boravak po osnovu naučno istraživačkog rada ili druge naučno obrazovne aktivnosti
- Privremeni boravak po osnovu spajanja porodice
- Privremeni boravak po osnovu obavljanja verske službe
- Privremeni boravak po osnovu lečenja ili nege
- Privremeni boravak – temoprary residence permit Serbia po osnovu vlasništva nad nepokretnosti
- Privremeni boravak po osnovu humanitarnog boravka
- Privremeni boravak po osnovu statusa pretpostavljene žrtve trgovine ljudima
- Privremeni boravak po osnovu statusa žrtve trgovine ljudima
- Po osnovu drugim opravdanih razloga u skladu sa zakonom ili medjunarodnim ugovorom
*Napomene: A) Strancu kome je odobren privremeni boravak – temporary residence permit Serbia na period do godinu dana, dužan je da podnese zahtev za produženje vize se podnosi najranije 3 meseca pre isteka, a najkasnije 30 dana pre isteka vize.
- B) Rok važenja putne isprave mora biti najmanje 3 meseca duži od roka na koji se odobrava privremeni boravak – temporary residence Serbia.
- C) Privremeni boravak se odobrava utiskivanjem nalepnice u putnu ispravu.
- D) Nalepnica se preuzima lično, a izuzetno putem punomoćnika, to možete da učinite i putem naše https://www.beogradadvokat.rs/
STALNO NASTANJENJE U SRBIJI
Definisano je članom 67. [ https://www.paragraf.rs/propisi/zakon_o_strancima.html ], dok je članom 68 istog Zakona definisani posebni slučajevi stalnog nastanjenja u R.Srbiji:
- Ko je na teritoriji Republike Srbije u bračnoj ili vanbračnoj zajednici sa državljaninom Republike Srbije ili sa strancem kome je odobreno stalno nastanjenje proveo minimum 3 godine na odobrenom privremenom boravku po osnovu spajanja porodice
- Koji je poreklom iz Republike Srbije
- Maloletnom licu koji je na privremenom boravku, ako mu je jedan od roditelja državljanin Republike Srbije ili stranac kome je odobreno stalno nastanjenje
- I drugom strancu koji ima odobren privremeni boravak, ako to nalažu razlozi humanosti ili to predstavlja interes za Republiku Srbiju.
Advokatska kancelarija Radojević ima zavidno iskustvo po pitanju pribavljanja dozvole/vize za kraći boravak, privremeni boravak – temporary residence permit Serbia, stalno nastanjenje, te ukoliko su Vam neophodne takve vrste usluga, možete nas slobodno kontaktirati.
2 odgovora
U ovom slucaju,
veliku nedoumicu predstavlja viza D,
s obzirom na to da nigde ne postoje transparentne informacije kojim strancima je neophodna viza D kao preduslov za zaposljavanje, a kojima ne.
Poštovana,
Hvala na komentaru. Apsolutno se slažem u tom pogledu sa Vama. Pre samog upuštanja u proces podnošenja zahteva za odobravanje privremenog boravka, predložio bih da se kontakira Uprava za strance i da se sa njima proveri informacija u vezi sa vizom D za određenog državljanina za koga je potrebno da se podnese zahtev za odobravanje privremenog boravka. Pozdrav i sve najbolje.